Vánoční koleda - hodnocení projektu

25.01.2017 10:24

Projekt: Vánoční koleda

V  prosinci jsme se s dětmi seznámily s Vánoční koledou od Charlese Dickense. Celý  prosinec jsme před spaním četly z knihy „Vánoční koledu“. Vždy jsme s dětmi probrali přečtenou část, co v ní bylo špatné a co naopak dobré, a jak by se lidé měli v takových situacích zachovat. V týdnu od 12. do 16. prosince jsme si zopakovali příběh jednotlivých duchů, a ducha si následně vyrobili. Cílem tohoto projektu bylo v dětech vzbudit prosociální cítění a zájem o pomoc druhým, proč je důležité si navzájem pomáhat a kam to vede, když se nebudeme ke svému okolí dobře chovat.

1.den

Duch minulých Vánoc.

Motivace: Vyprávění příběhu o Vydřigrošovi a duchu minulých vánoc.

Pomůcky: Velký karton, nožík na koberce, tužka, temperové barvy, štětce, látka, lepidlo.

Postup: Během rána jsme s dětmi na karton nakreslili ducha minulých vánoc. Na jeho vzhledu jsme se společně shodli a snažili jsme se zachovat vzhled podle popisu v knize. Učitelka vyřízla podle obrysu ducha minulých vánoc. Po svačině děti vybraly látku na duchovi šaty a nastříhali ji na kousky. Předškoláci nakreslili s učitelkou obličej a vlasy temperovými barvami a ostatní děti polepily šaty ducha nastříhanými kousky látky.

Hodnocení: Na této činnosti děti nejvíce bavilo vymýšlení vzhledu ducha vánoc. Někteří celé ráno kreslili návrhy, jak by mohl vypadat a dlouze diskutovali s kamarády. Překvapením pro mě bylo, že se děti nakonec zvládly téměř bez problémů na všem shodnout.

Duch byl vystavený v šatně naší třídy.

2.den

Duch současných Vánoc

Motivace: S dětmi jsme si společně převyprávěli příběh Vydřigroše a ducha současných vánoc a povídali jsme si o kouzlu vánoc, proč Vánoce slavíme a proč jsou Vánoce důležité.

Pomůcky: Tavná pistole, látky, drátek, dřevěné tyče, vánoční řetěz, knoflíky, stará noční košile a župan, papír.

Postup: Učitelka den předem nastříhala látku a pomocí tavné pistole, slepila nastříhané časti k sobě. Pomocí drátku a dřevěných tyčí připravila konstrukci pro ducha současných vánoc. Děti pomocí papíru, který zmačkaly do koule, vycpaly připravené tělo ducha Vánoc a společně jsme jej dozdobili.

Hodnocení: Výroba tohoto ducha děti bavila nejvíc. Děti pečlivě mačkali papír na vycpání ducha a daly si záležet, aby opravdu každá část byla vycpaná a duch dobře stál. Velmi mě překvapilo, že i u této práce zvládly děti spolupracovat a domluvit se.

Duch současných vánoc byl vystavený v šatně naší třídy.

3.Den

Duch budoucích Vánoc

Motivace: Vyprávění příběhu a Vydřigrošovi a duchovi budoucích Vánoc. Proč jej čekala špatná budoucnost? Proč se nenašel nikdo, kdo by se o Vydřigroše postaral, nebo kdo by ho měl alespoň rád?

Pomůcky: Záclona, lepidlo, voda, nádoba na vodu s lepidlem, černá tempera, kartonové krabice na kostru ducha.

Postup: Tuto činnost jsme si museli začít již den předem, aby nám základ pěkně uschnul. Den předem jsme si pomocí kartonů papírů a lepicí pásky vytvořili konstrukci pro ducha. Děti míchaly vodu s lepidlem, když byl roztok hotový, ponořili jsme do něj záclonu a pomocí rukou jsme do záclony vmíchali lepidlo. Záclonu obalenou lepidlem jsme přehodili přes hotovou kostru ducha, nechali uschnout přes noc. Druhý den děti ducha natřely na černo, a když barva zaschla, ztvrdlou záclonu jsme sundali z konstrukce.

Hodnocení: Pře této činnosti jsme museli hodně čekat a být opatrní při práci. Děti byly celou činnost zvědavé na výsledek, jestli duch zvládne stát bez konstrukce. Pro velké nadšení dětí se nám to povedlo. Bohužel při výstavě v šatně se duch zničil.

Celkové hodnocení: Projekt jsme si s dětmi užili a zvládli jsme všechno, co bylo v plánu. V průběhu projektu jsme si ještě stihli vyzkoušet některé vánoční zvyky jako rozkrojení jablíčka a  hod bačkorou.

Kristýna Hauptová