Vánoční koleda - hodnocení projektu

25.01.2017 10:24

Projekt: Vánoční koleda

 

V  prosinci jsme se s dětmi seznámily s Vánoční koledou od Charlese Dickense. Celý  prosinec jsme před spaním četly z knihy „Vánoční koledu“. Vždy jsme s dětmi probrali přečtenou část, co v ní bylo špatné a co naopak dobré, a jak by se lidé měli v takových situacích zachovat. V týdnu od 12. do 16. prosince jsme si zopakovali příběh jednotlivých duchů, a ducha si následně vyrobili. Cílem tohoto projektu bylo v dětech vzbudit prosociální cítění a zájem o pomoc druhým, proč je důležité si navzájem pomáhat a kam to vede, když se nebudeme ke svému okolí dobře chovat.

 

1.den

Duch minulých Vánoc.

 

Motivace: Vyprávění příběhu o Vydřigrošovi a duchu minulých vánoc.

 

Pomůcky: Velký karton, nožík na koberce, tužka, temperové barvy, štětce, látka, lepidlo.

 

Postup: Během rána jsme s dětmi na karton nakreslili ducha minulých vánoc. Na jeho vzhledu jsme se společně shodli a snažili jsme se zachovat vzhled podle popisu v knize. Učitelka vyřízla podle obrysu ducha minulých vánoc. Po svačině děti vybraly látku na duchovi šaty a nastříhali ji na kousky. Předškoláci nakreslili s učitelkou obličej a vlasy temperovými barvami a ostatní děti polepily šaty ducha nastříhanými kousky látky.

 

Hodnocení: Na této činnosti děti nejvíce bavilo vymýšlení vzhledu ducha vánoc. Někteří celé ráno kreslili návrhy, jak by mohl vypadat a dlouze diskutovali s kamarády. Překvapením pro mě bylo, že se děti nakonec zvládly téměř bez problémů na všem shodnout.

Duch byl vystavený v šatně naší třídy.

 

 

2.den

Duch současných Vánoc

 

Motivace: S dětmi jsme si společně převyprávěli příběh Vydřigroše a ducha současných vánoc a povídali jsme si o kouzlu vánoc, proč Vánoce slavíme a proč jsou Vánoce důležité.

 

Pomůcky: Tavná pistole, látky, drátek, dřevěné tyče, vánoční řetěz, knoflíky, stará noční košile a župan, papír.

 

Postup: Učitelka den předem nastříhala látku a pomocí tavné pistole, slepila nastříhané časti k sobě. Pomocí drátku a dřevěných tyčí připravila konstrukci pro ducha současných vánoc. Děti pomocí papíru, který zmačkaly do koule, vycpaly připravené tělo ducha Vánoc a společně jsme jej dozdobili.

 

Hodnocení: Výroba tohoto ducha děti bavila nejvíc. Děti pečlivě mačkali papír na vycpání ducha a daly si záležet, aby opravdu každá část byla vycpaná a duch dobře stál. Velmi mě překvapilo, že i u této práce zvládly děti spolupracovat a domluvit se.

Duch současných vánoc byl vystavený v šatně naší třídy.

 

3.Den

 

Duch budoucích Vánoc

Motivace: Vyprávění příběhu a Vydřigrošovi a duchovi budoucích Vánoc. Proč jej čekala špatná budoucnost? Proč se nenašel nikdo, kdo by se o Vydřigroše postaral, nebo kdo by ho měl alespoň rád?

 

Pomůcky: Záclona, lepidlo, voda, nádoba na vodu s lepidlem, černá tempera, kartonové krabice na kostru ducha.

 

Postup: Tuto činnost jsme si museli začít již den předem, aby nám základ pěkně uschnul. Den předem jsme si pomocí kartonů papírů a lepicí pásky vytvořili konstrukci pro ducha. Děti míchaly vodu s lepidlem, když byl roztok hotový, ponořili jsme do něj záclonu a pomocí rukou jsme do záclony vmíchali lepidlo. Záclonu obalenou lepidlem jsme přehodili přes hotovou kostru ducha, nechali uschnout přes noc. Druhý den děti ducha natřely na černo, a když barva zaschla, ztvrdlou záclonu jsme sundali z konstrukce.

 

Hodnocení: Pře této činnosti jsme museli hodně čekat a být opatrní při práci. Děti byly celou činnost zvědavé na výsledek, jestli duch zvládne stát bez konstrukce. Pro velké nadšení dětí se nám to povedlo. Bohužel při výstavě v šatně se duch zničil.

 

Celkové hodnocení: Projekt jsme si s dětmi užili a zvládli jsme všechno, co bylo v plánu. V průběhu projektu jsme si ještě stihli vyzkoušet některé vánoční zvyky jako rozkrojení jablíčka a  hod bačkorou.

 

 

Kristýna Hauptová

—————

Zpět


Kontakt

 
Mgr. Martina Buderová
ředitelka MŠ
739 016 447
 
Mateřská škola Čakovice I
Něvská 830 196 00
Praha 9 - Čakovice
IČO: 75031370
 
Simona Saňová
zástupkyně ředitelky
603 103 922
 
Ing. Michaela Vintišková
ekonomka MŠ
733 103 119
ekonom.mscakovice@seznam.cz
Úřední hodiny pro rodiče
Po : 7,00 - 13,00hod.
Stř: 13,00 - 16,00hod.

Monika Horáčková
stravování
605 074 598
 
Třídy:
Berušky
Klokánci
Pastelky
Slůňata
Sluníčka
Světlušky
Veverky
Žabičky
283 932 374
266 055 662
283 932 374
266 055 664
283 932 374
266 055 663
283 932 374
266 055 661