Továrna na sny - hodnocení

04.04.2018 09:29

Továrna na sny

Charakteristika projektu:

hlavním cílem bylo probudit zájem o polytechnické vzdělávání a rozvoj technického myšlení již v předškolním věku. Seznámení se základními materiály, ze kterých se dětem známé předměty vyrábějí, jejich vzhledem a vlastnostmi. Snaha o přiblížení jednoduchých výrobních procesů, aby děti pochopily, že každý výrobek, se kterým se setkávají v každodenním životě, musel někdo vymyslet a vyrobit. Dalším cílem byl rozvoj manuální zručnosti dětí a získávání správných pracovních návyků, seznámení s hlavními zásadami bezpečnosti při zacházení s některými materiály a pracovními pomůckami.

Očekávané výstupy:

- mít základní poznatky o materiálech, které nás obklopují

- poznávat technické prostředí a jeho vývoj

- vnímat svět jako rozmanitý, pozoruhodný, pestrý a různorodý

- poznávat a rozlišovat druhy materiálů - zrakem, hmatem

- rozlišovat a pojmenovávat barvy a barevné odstíny

- rozlišovat a pojmenovávat tvary

- být ohleduplný ke druhému a umět ocenit jeho práci

- získávání základních dovedností a návyků při práci s materiály

-osvojení si kladného vztahu k práci

-orientace v různých oborech lidské činnosti

- seznámení se zásadami bezpečnosti při manipulaci a práci s těmito materiály

-osvojit si jednoduché pracovní postupy potřebné pro běžný život

- spolupracovat ve skupině

- využívat tvořivé postupy, rozvíjet fantazii a představivost

-rozvoj slovní zásoby - přídavná jména

-vytvářet aktivní vztah k tvorbě a ochraně životního prostředí

-samostatné stříhání

-sestavování jednoduchých i složitějších obrazců

-vážit si lidské práce a umět ji ocenit

-koordinace ruky a oka

Časový rozsah: 1 týden

Věková skupina: 3-7 let

K projektu továrna na sny nás inspirovalo:

Vymýšlení příběhu o továrně na růžové slony

Rozhovory o lidské práci a profesích

Poznávání a seznamování se s jednotlivými materiály - dřevo, kov, papír, sklo, plast, textil

Výtvarná hra s materiály a tvary

Tvořivé hry - na opraváře, na truhláře, na automechaniky

Prohlížení encyklopedií

Rozlišování materiálů zrakem, hmatem

Pohybové činnosti - zacházení s jednoduchým nářadím, pantomima - profese, překážková dráha, orientace v prostoru

Motivace:

příběh o růžovém slonovi, poslech písně - Ten dělá to a ten zas tohle, výtvarná hra

Organizace:

ve třídě - frontálně, skupinově, u stolků, v herně

Projekt byl zahájen vymýšlením příběhu o růžovém slonovi, který děti velmi zaujal a toužily se seznámit s prostředím továrny. Jak to vypadá v továrně jsme si ukázali na digitální prezentaci, kde děti viděly, jak to vypadá v továrně na pneumatiky, na léky a v automobilce. Pak už nám nic nebránilo, abychom si nějakou továrnu ztvárnili. Pomohla nám k tomu výtvarná hra s materiály i tvary. Využili a recyklovali jsme materiály, které jsme našli v našich výtvarných zásobách. Při hře jsme se seznámili s některými materiály - dřevo, plast, látka, papír, které jsme všechny využili pro zhotovení naší továrny, děti se naučily je poznat, pojmenovat a použít. Vznikla tak velká koláž, kterou jsme se pochlubili rodičům.

Dále jsme procvičovali poznávání a rozlišování materiálů při několika didaktických hrách - doplňování plánů, lovení z rybníka, kouzelná skříňka, obchody.

Děti se naučily co, která profese využívá ke své práci, jak správně zacházet s jednotlivými pracovními nástroji, napodobovaly pantomimicky známé profese. Na závěr týdne si každý vyrobil svůj vlastní vzorníček materiálů.

Závěr:

Děti se seznámily a naučily poznávat základní materiály - dřevo, kov, plast, textil, papír, sklo. Znají jejich vlastnosti i základní využití. Měly možnost se seznámit se základními pracovními postupy, s bezpečností při práci. Vytvořily si vzorníček materiálů a formou výtvarné hry zhotovily koláž továrny na sny. Rozvinuly si slovní zásobu, lépe poznaly své kamarády.

Hodnocení projektu:

Děti byly projektem nadšené, všech úkolů se ujímaly s udivujícím nadšením, výtvarná hra je velice zaujala a samy přicházely s novými nápady. Po týdnu projektu poznávaly i nejmladší děti bezpečně základní materiály. Aktivně se zapojovaly do tvořivých, rozumových i pohybových činností. Líbil se nám přístup starších dětí, které ochotně a bez vyzvání pomáhaly mladším kamarádům s náročnějšími činnostmi.

Problémy dělaly mladším dětem úkoly, kde musely ukázat svou obratnost. Některým dětem dělalo problém samostatně dokončit úkol nebo výrobek. Mladší děti se potýkaly s problémem při stříhání a samostatném mluvním projevu. V dalším působení se budeme zaměřovat na individuální přístup k těmto dětem.