Projekt: Třídíme odpad

07.03.2017 13:05

„Třídíme odpad
– chráníme životní prostředí“

Třída: Sluníčka

Školní rok: 2016/2017

Vypracovala: Magda Svobodová

Cíl:

-          Nenásilnou formou vychovávat děti k péči o životní prostředí prostřednictvím příběhu, obrazového materiálu

-          Třídění odpadu do barevných kontejnerů (zelený – žlutý – modrý)

Úkol:

-          Význam péče o životní prostředí – vysvětlení

-          Přinesení vystřižených obrázků obalů

-          Barevné rozlišení – třídění (formou hry)

Pomůcky:

-          Obrazové laminované karty, kostka

-          Vystřižené obrázky

-          Vybarvené velké kontejnery

-          Lepidlo

Proč?

-          Na zahradě mateřské školy nacházíme obaly od sušenek, noviny, prázdné obaly od pet lahví…Paní učitelky vymyslely krátký příběh „O zahradě, na které si děti nemohly hrát“.

Obsah:

-          Vysvětlení

-          Přinesení obrázků

-          Práce s příběhem

-          Práce s magnetickou obrazovou pomůckou

-          Práce ve skupině

-          Pracovní list

Projekt byl dělen na části:

-          Účel třídění odpadu formou rozhovoru

-          Příběh a práce s ním

-          Přinesení obrázků ke třídění (úkol pro děti)

-          Vybarvení vystřižených kontejnerů

-          Poznat – barevně rozlišit – pojmenovat kontejnery pro tříděný odpad + proč? (zelená – žlutá – modrá)

-          Využití obrazové magnetické pomůcky

-          Hra s barevnou kostkou, která má na bocích obrázky jednotlivých barevných kontejnerů

-          Využití laminovaných magnetických karet (společně x ve skupinách A, B)

-          Přiřazování + lepení obrázků do vybarvených kontejnerů (skupinky)

-          Pracovní list

-          Vyhledávání barevných kontejnerů v okolí MŠ

-          Zhodnocení

Realizace:

Společně:

Děti s paní učitelkou přiřazovaly na magnetickou tabuli kartičky s obrázky k jednotlivým kontejnerům (správně x nesprávně – proč)

Ve skupinách:

a) Na koberci byly rozložené karty různých obalů. Barevné kruhy: modrý – žlutý – zelený. Úkolem dětí – správně umístit kartu do barevného kruhu.

b) Dětem rozdány nevytříděné obrázky. Každá skupina měla určený jeden kontejner.
Úkolem dětí – třídit, přiřadit do svého barevného kontejneru. Obrázky, které z barevného kontejneru děti vyřadily – odpovídaly: PROČ ANO x NE. Společně roztřídění s učitelkou kontrolovaly.

c) U velkých vybarvených kontejnerů (zelený, žlutý a modrý) byly děti rozděleny do 3 skupin. Každá skupinka měla určenou barvu. Pro snazší manipulaci děti lepily na zemi ve třídě. Skupinkám paní učitelka rozdala roztříděné obrázky (vloženy i obrázky z jiné barvy), lepidlo.
Úkolem dětí – do určené barvy lepit správné obrázky a vyřadit ty, co tam nepatří. Učitelka dětem při rozhodování pomáhala vhodnými otázkami. Děti se při práci domlouvaly: proč – jak – kam obrázek nalepí. Spolupracovaly, komunikovaly spolu.

U stolečků:

Děti si rozdaly pracovní list, samostatně zakroužkovaly obrázek, který k barvě kontejneru patří.

Hra: „Kde je nejbližší stanoviště kontejnerů?“ – Úkolem dětí – vyhledat a zopakovat co – kam patří.

Zhodnocení:

V dětech jsme podněcovaly zvídavost, hravost. Dbaly jsme, aby obrazový materiál byl srozumitelný. Jen škoda, že ne všechny děti přinesly obrázky. Bez znalosti barev a přinesení vystřižených obrázků by se projekt nemohl uskutečnit. Děkujeme za pomoc rodičům.

Chraňme životní prostředí!